A DevOps segítségével magasabb szintre lehet emelni, és hatékonyabbá lehet tenni a szoftverfejlesztést és az üzemeltetést. A cikkben annak járunk utána, hogy mi a jelentősége, melyek a legfőbb elvei, valamint kitérünk a bevezetésének lépéseire is. Továbbá foglalkozunk az előnyökkel és a kihívásokkal, illetve a szakemberek feladataival és az elvárásokkal.
A DevOps eszközei és a gyakorlatai nemcsak egyesítik, hanem automatizálják is a fejlesztésben és az üzemeltetésben elvégzendő feladatokat. Ennek köszönhetően hozzájárul a cég versenyképességének növeléséhez.
A DevOps jelentése
A Development és az Operations szavak összeolvadásából jött létre a DevOps. Nemcsak egy technológiai megoldásról van szó, hiszen megváltoztatja a vállalati kultúrát, valamint a szoftverfejlesztési folyamatokat.
A folyamat tervezéssel kezdődik, amely az alapja a kódolásnak és az építésnek. Az elkészült terméket kiadják és tesztelik, majd telepítik és üzemeltetik. Természetesen eközben folyamatosan szükség van a monitorozásra.
Azonban ezt nem mondhatjuk utolsó lépésnek, hiszen a DevOps egy folyamatosan működő és fejlődő eszközegyüttes. Tehát gyakorlatilag egy végtelen folyamatról van szó.
Kontrollált együttműködés
A DevOps lényegében ráveszi a fejlesztést és az üzemeltetést, valamint a szervezeten belüli egyéb csoportokat arra, hogy együttműködjenek a közös célok mentén. A legfőbb elvei közé sorolható:
- a folyamatos integráció (CI) és folyamatos szállítás (CD),
- az automatizálás, az IT-folyamatok hatékonyabbá tétele,
- a mikroszolgáltatások, az alkalmazások rugalmasabbá tétele,
- a monitorozás és valós idejű hibakezelés fontossága.
A DevOps előnyei és kihívásai
A DevOps mellett számos érvet fel lehet hozni. A cégek gyorsabban tudnak új terméket piacra dobni, jobb minőséget és nagyobb vevői elégedettséget lehet elérni. Továbbá csökkenthető általa a stresszes helyzetek száma, gyorsabban fel lehet fedezni a hibákat és javítani azokat.
Nemcsak előnyök vannak, a bevezetéskor jelentkező kihívásokra is érdemes kitérni. Az egyik nehézség, hogy a bevezetés során a régi rossz beidegződéseket kell megszüntetni. Kiemelt figyelmet kell fordítani a szervezeti ellenállás kezelésére. Az ellenállás annak köszönhető, hogy komoly változásokat jelenthet az új szemlélet.
A DevOps bevezetésének lépései
A DevOps bevezetését kisebb projekttel érdemes kezdeni, így minimalizálni lehet a kockázatokat. Továbbá fontos, hogy autonóm csapatokat kell létrehozni, valamint a fejlesztő és üzemeltetési csapatok összehangolása is elengedhetetlen. Szükség van a folyamatos tanulásra és az alkalmazkodásra. Az agilis módszertanok kombinálásával pedig még hatékonyabbá lehet tenni a folyamatokat.
A DevOps bevezetéséhez szükség van a megfelelő eszközökre:
- Verziókezelő rendszerek: Git, GitLab, Bitbucket.
- Automatizációs eszközök: Jenkins, Puppet, Ansible.
- Konténerizáció: Docker, Kubernetes.
- Felhőmegoldások: AWS, Google Cloud Platform, Azure.
- Monitorozás: Appdynamics, Raygun, New Relic.
- Tesztelési eszközök: Selenium, JUnit.
Ezt tudják nyújtani a szakemberek
A DevOps szakembereknek szükségük van széleskörű technikai ismeretekre, továbbá fontos a megfelelő kommunikációs készség és az együttműködés, mivel folyamatos kapcsolattartásra van szükség a csapatok között. Természetesen a megfelelő tanúsítványok megléte segítheti a DevOps hatékony bevezetését.
A DevOps jövője: DevSecOps és IoT
A DevOps utódja a DevSecOps, amelynek a szemléletmódja biztonságközpontú. A gyors reakció az ügyfelek visszajelzésére a biztonság megőrzése mellett is biztosított. Az IoT technológiák és a felhőalapú technológiák jelentősége is meghatározó, mivel új kihívásokat és lehetőségeket teremtenek.
A cikk végére érve egyértelműen kijelenthetjük, hogy a DevOps szerepe meghatározó a vállalatok jövője szempontjából, mivel hozzájárul a versenyképesség növeléséhez. Az eszközei és a gyakorlatai által gyorsabban lehet reagálni a folyamatosan változó piaci igényekre, javítani lehet a termékek minőségét, valamint növelhető az ügyfelek elégedettsége.